Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ150CA-M3/52
SMBJ150CA-M3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ150CA-M3/52
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO-215AA
Datasheet Download
SMBJ150CA-M3/52.pdf
Availability of SMBJ150CA-M3/52
QUANTITY
SMBJ150CA-M3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ150CA-M3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ150CA-M3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.5A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ150CA-M3/52
Related LinksSMBJ150, SMBJ150CA-M3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ150CA-M3/52 Details Description
Related parts for SMBJ150CA-M3/52
RIVET PUSH 0.200" NYLON BLACK datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
PLUG 10POS 0 DEG GRY/BLU 2.7-3.9 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL59119IBZ datasheet.pdf
RECEIVER 1 COIL 1 LAYER 9.7UH datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
PLATO SLDER TIP SCRDRVR 1.2 MM datasheet.pdf