Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ160A-E3/52
SMBJ160A-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ160A-E3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB
Datasheet Download
SMBJ160A-E3/52.pdf
Availability of SMBJ160A-E3/52
QUANTITY
SMBJ160A-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ160A-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ160A-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ160A-E3/52
Related LinksSMBJ160, SMBJ160A-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ160A-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ160A-E3/52
CONN SPRING 26POS DUAL .255 SMD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
FILTER SAW 460MHZ SMD datasheet.pdf
LOGGER TEMP/RH DATA W/DGTL DISPL datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 15V datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
SUB 3/8 STUD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 284 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 39 OHM 14DIP datasheet.pdf
1000UF 250V 35X80MM 105C 5000H datasheet.pdf