Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ160CA-E3/52
SMBJ160CA-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ160CA-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB
Datasheet Download
SMBJ160CA-E3/52.pdf
Availability of SMBJ160CA-E3/52
QUANTITY
SMBJ160CA-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ160CA-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ160CA-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.3A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ160CA-E3/52
Related LinksSMBJ160, SMBJ160CA-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ160CA-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ160CA-E3/52
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 9POS BK datasheet.pdf
IC KIT MULTIPROTOCOL datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 4.5A 26 MOHM TH datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
ANT OMNIDIR PNL 2DBI 48"SMA MALE datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf