Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ160CAHE3/5B
SMBJ160CAHE3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ160CAHE3/5B
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB
Datasheet Download
SMBJ160CAHE3/5B.pdf
Availability of SMBJ160CAHE3/5B
QUANTITY
SMBJ160CAHE3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ160CAHE3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ160CAHE3/5B
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ160CAHE3/5B
Related LinksSMBJ160, SMBJ160CAHE3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ160CAHE3/5B Details Description
Related parts for SMBJ160CAHE3/5B
Crystal 10.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 200K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf