Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ16C-E3/5B
SMBJ16C-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ16C-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 28.8VC SMB
Datasheet Download
SMBJ16C-E3/5B.pdf
Availability of SMBJ16C-E3/5B
QUANTITY
SMBJ16C-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ16C-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ16C-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp28.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.8A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ16C-E3/5B
Related LinksSMBJ16, SMBJ16C-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ16C-E3/5B Details Description
Related parts for SMBJ16C-E3/5B
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC AMP MMIC 3.5V 10MA TSLP-7 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 21K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 80V 80A D61-3SM datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 1.97A 140 MOHM datasheet.pdf