Littelfuse SMBJ17A-HRA
SMBJ17A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ17A-HRA
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB
Datasheet Download
SMBJ17A-HRA.pdf
Availability of SMBJ17A-HRA
QUANTITY
SMBJ17A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ17A-HRA
Internal Part NumberEIS-SMBJ17A-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.8A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ17A-HRA
Related LinksSMBJ1, SMBJ17A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMBJ17A-HRA Details Description
Related parts for SMBJ17A-HRA
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS R/A KEY-YY 30GOLD datasheet.pdf
FERRITE BEAD ARRAY 120 OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 143KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC +/-15V +/-275MA DIP datasheet.pdf
DIODE GPP 1PH 4A 200V GPP GBU datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPC UMQ SAFETY MAT 38"X43.4" datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf