Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ17CA-E3/5B
SMBJ17CA-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ17CA-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB
Datasheet Download
SMBJ17CA-E3/5B.pdf
Availability of SMBJ17CA-E3/5B
QUANTITY
SMBJ17CA-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ17CA-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ17CA-E3/5B
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.7A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ17CA-E3/5B
Related LinksSMBJ17C, SMBJ17CA-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ17CA-E3/5B Details Description
Related parts for SMBJ17CA-E3/5B
REPLACEABLE PRECISION TIP PROBE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 3V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 114MA 6.05 OHM datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf