Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ17HE3/52
SMBJ17HE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ17HE3/52
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 30.5VC SMB
Datasheet Download
SMBJ17HE3/52.pdf
Availability of SMBJ17HE3/52
QUANTITY
SMBJ17HE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ17HE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ17HE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.7A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ17HE3/52
Related LinksSMBJ17, SMBJ17HE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ17HE3/52 Details Description
Related parts for SMBJ17HE3/52
RES SMD 20 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ZXFV302 datasheet.pdf
IC 2.72V 15% SOT223 datasheet.pdf
CONN RCPT 6CONT DIN R/A PCB datasheet.pdf
IP CORE CIC FILTER EC/ECP datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA MULTIBAND MHF W/CABLE datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 6A DPAK-4 datasheet.pdf
RES SMD 0.007 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf