Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ18AHE3/52
SMBJ18AHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ18AHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB
Datasheet Download
SMBJ18AHE3/52.pdf
Availability of SMBJ18AHE3/52
QUANTITY
SMBJ18AHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ18AHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ18AHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.5A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ18AHE3/52
Related LinksSMBJ18, SMBJ18AHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ18AHE3/52 Details Description
Related parts for SMBJ18AHE3/52
CONN RECEPT 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
BICOLOR SNAP-IN PANEL ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 36POS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 87MM datasheet.pdf