Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ18C-E3/52
SMBJ18C-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ18C-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMB
Datasheet Download
SMBJ18C-E3/52.pdf
Availability of SMBJ18C-E3/52
QUANTITY
SMBJ18C-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ18C-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ18C-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ18C-E3/52
Related LinksSMBJ18, SMBJ18C-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ18C-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ18C-E3/52
RES SMD 1M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX187 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28TSSOP datasheet.pdf
CONN TNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
TRIMMER 3K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
DIE SET (2) #6 (E-358-XX) datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf