Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ20-E3/52
SMBJ20-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ20-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMB
Datasheet Download
SMBJ20-E3/52.pdf
Availability of SMBJ20-E3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ20-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ20-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ20-E3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.8A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ20-E3/52
Related LinksSMBJ20, SMBJ20-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ20-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ20-E3/52
FERRIT BROADBAND CLAMPON 19.30MM datasheet.pdf
UPS 10KVA 9000W W/SOFTWARE datasheet.pdf
FREESCALE 802.15.4 PACKE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES 147K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 412K OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf