Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ20A-M3/5B
SMBJ20A-M3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ20A-M3/5B
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO-215AA
Datasheet Download
SMBJ20A-M3/5B.pdf
Availability of SMBJ20A-M3/5B
QUANTITY
SMBJ20A-M3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ20A-M3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ20A-M3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.5A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ20A-M3/5B
Related LinksSMBJ20, SMBJ20A-M3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ20A-M3/5B Details Description
Related parts for SMBJ20A-M3/5B
TIE WIRE 6" NATURAL 18LB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 5POS VERT 2MM WHT T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD923 datasheet.pdf
EXT TOOL SOC-LOC TAB 1.5 CONN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 10% 700VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
JFET N-CH 30V 360MW TO-18 datasheet.pdf