Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ20C-E3/5B
SMBJ20C-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ20C-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMB
Datasheet Download
SMBJ20C-E3/5B.pdf
Availability of SMBJ20C-E3/5B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ20C-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ20C-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ20C-E3/5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.8A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ20C-E3/5B
Related LinksSMBJ20, SMBJ20C-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ20C-E3/5B Details Description
Related parts for SMBJ20C-E3/5B
CONN HEADER RTANG 7POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED PM INDICATOR RECESSED WHITE datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE STUD MNT 240A 500V DO-9 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf