Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ28C-E3/5B
SMBJ28C-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ28C-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 50VC SMB
Datasheet Download
SMBJ28C-E3/5B.pdf
Availability of SMBJ28C-E3/5B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ28C-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ28C-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ28C-E3/5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp50V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ28C-E3/5B
Related LinksSMBJ28, SMBJ28C-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ28C-E3/5B Details Description
Related parts for SMBJ28C-E3/5B
CONN RECEPT 15POS MALE DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO214AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 14PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
DAL10(S)T datasheet.pdf
0.50W CABLE ASSY datasheet.pdf