Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ30C-E3/52
SMBJ30C-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ30C-E3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMB
Datasheet Download
SMBJ30C-E3/52.pdf
Availability of SMBJ30C-E3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ30C-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ30C-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ30C-E3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ30C-E3/52
Related LinksSMBJ30, SMBJ30C-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ30C-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ30C-E3/52
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
HMZD 4PR RA HDR 96P ASSY LF datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16.4K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf