Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ30CA-E3/52
SMBJ30CA-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ30CA-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB
Datasheet Download
SMBJ30CA-E3/52.pdf
Availability of SMBJ30CA-E3/52
QUANTITY
SMBJ30CA-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ30CA-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ30CA-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.4A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ30CA-E3/52
Related LinksSMBJ30C, SMBJ30CA-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ30CA-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ30CA-E3/52
IC REG LDO 5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 63MA 250VAC RAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
IC THERMOCOUPLE COND TO-100-10 datasheet.pdf
SENS 200PSI 22MM 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
CONN RCPT D-SUB 78POS SERIES 90 datasheet.pdf
CABLE CLAMP METAL PG 29 datasheet.pdf
UMMQ-1000-0250-A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 7.2V 1W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 36A SO8FL datasheet.pdf