Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ33CAHE3/52
SMBJ33CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ33CAHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Datasheet Download
SMBJ33CAHE3/52.pdf
Availability of SMBJ33CAHE3/52
QUANTITY
SMBJ33CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ33CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ33CAHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ33CAHE3/52
Related LinksSMBJ33C, SMBJ33CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ33CAHE3/52 Details Description
Related parts for SMBJ33CAHE3/52
CONN PLUG 8POS RT ANG SLD GOLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
THERMAL INTERFACE PAD datasheet.pdf
VARISTOR 216V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 120MA 3.9 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 0.205 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf