Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ33CAHE3/5B
SMBJ33CAHE3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ33CAHE3/5B
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Datasheet Download
SMBJ33CAHE3/5B.pdf
Availability of SMBJ33CAHE3/5B
QUANTITY
SMBJ33CAHE3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ33CAHE3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ33CAHE3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ33CAHE3/5B
Related LinksSMBJ33C, SMBJ33CAHE3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ33CAHE3/5B Details Description
Related parts for SMBJ33CAHE3/5B
CONN SPRING CONT 54 POS .276 SMD datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER SR VERT datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 270 OHM 0606 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 14-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
PAC-CMLX-RV12-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf