Microsemi Commercial Components SMBJ400CE3/TR13
SMBJ400CE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ400CE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 400VWM SMBJ
Datasheet Download
SMBJ400CE3/TR13.pdf
Availability of SMBJ400CE3/TR13
QUANTITY
SMBJ400CE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ400CE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ400CE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)400V
Voltage - Breakdown (Min)-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ400CE3/TR13
Related LinksSMBJ400, SMBJ400CE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ400CE3/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ400CE3/TR13
IDC CABLE - MKS24K/MC24G/X datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CARDEDGE 48POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC SMPC datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 2BIT BUS SW 8LLGA datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MULTIFITING MARK II ASSY 3POS datasheet.pdf
4 CKT RECPT 1012 AWG MX150L datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 630VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 4DSLGA datasheet.pdf