Micro Commercial Components (MCC) SMBJ40CA-TP
SMBJ40CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ40CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB
Datasheet Download
SMBJ40CA-TP.pdf
Availability of SMBJ40CA-TP
QUANTITY
SMBJ40CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ40CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMBJ40CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ40CA-TP
Related LinksSMBJ4, SMBJ40CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMBJ40CA-TP Details Description
Related parts for SMBJ40CA-TP
IC REG LDO 3.8V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 8A 6V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 650MA 350 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (SEALED, 2A, SINGL datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf