Littelfuse SMBJ45A-HRA
SMBJ45A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ45A-HRA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB
Datasheet Download
SMBJ45A-HRA.pdf
Availability of SMBJ45A-HRA
QUANTITY
SMBJ45A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ45A-HRA
Internal Part NumberEIS-SMBJ45A-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ45A-HRA
Related LinksSMBJ4, SMBJ45A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMBJ45A-HRA Details Description
Related parts for SMBJ45A-HRA
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 104 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
IC SUPPLY MON W/RESET 8DIP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL KIT 68 POS SCSI datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 10A IN LINE datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 4BIT 14TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf