Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ45D-M3/I
SMBJ45D-M3/I picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ45D-M3/I
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 71.6VC DO214AA
Datasheet Download
SMBJ45D-M3/I.pdf
Availability of SMBJ45D-M3/I
QUANTITY
SMBJ45D-M3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ45D-M3/I
Internal Part NumberEIS-SMBJ45D-M3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp71.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.4A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ45D-M3/I
Related LinksSMBJ45, SMBJ45D-M3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ45D-M3/I Details Description
Related parts for SMBJ45D-M3/I
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 560MA 860 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf