Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ51D-M3/I
SMBJ51D-M3/I picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ51D-M3/I
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 81.2VC DO214AA
Datasheet Download
SMBJ51D-M3/I.pdf
Availability of SMBJ51D-M3/I
QUANTITY
SMBJ51D-M3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ51D-M3/I
Internal Part NumberEIS-SMBJ51D-M3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)57.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp81.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ51D-M3/I
Related LinksSMBJ51, SMBJ51D-M3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ51D-M3/I Details Description
Related parts for SMBJ51D-M3/I
MOD PWR 10A STD FILTR 2PL QC PNL datasheet.pdf
VARISTOR 6.4V 250A 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS SNAP-IN SKT datasheet.pdf