Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ54D-M3/H
SMBJ54D-M3/H picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ54D-M3/H
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 85.9VC DO214AA
Datasheet Download
SMBJ54D-M3/H.pdf
Availability of SMBJ54D-M3/H
QUANTITY
SMBJ54D-M3/H Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ54D-M3/H
Internal Part NumberEIS-SMBJ54D-M3/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMBJxxD TransZorb® TVS
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ54D-M3/H
Related LinksSMBJ54, SMBJ54D-M3/H Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ54D-M3/H Details Description
Related parts for SMBJ54D-M3/H
RES 1.5M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC34H/AE34G/AKC34H datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 256MBIT 5NS 60FBGA datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59B 23AWG 500' datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LABEL ID RATING 2.88"X1.75"YL/BK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf