Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ54D-M3/H
SMBJ54D-M3/H picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ54D-M3/H
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 85.9VC DO214AA
Datasheet Download
SMBJ54D-M3/H.pdf
Availability of SMBJ54D-M3/H
QUANTITY
SMBJ54D-M3/H Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ54D-M3/H
Internal Part NumberEIS-SMBJ54D-M3/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMBJxxD TransZorb® TVS
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ54D-M3/H
Related LinksSMBJ54, SMBJ54D-M3/H Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ54D-M3/H Details Description
Related parts for SMBJ54D-M3/H
RES ARRAY 5 RES 560K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 630VDC AXIAL datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 3W DO204AL datasheet.pdf
T-COUPLE J L=100MM 2M SPRING datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf