Microsemi Commercial Components SMBJ58CE3/TR13
SMBJ58CE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ58CE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 103VC SMBJ
Datasheet Download
SMBJ58CE3/TR13.pdf
Availability of SMBJ58CE3/TR13
QUANTITY
SMBJ58CE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ58CE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ58CE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.8A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ58CE3/TR13
Related LinksSMBJ58C, SMBJ58CE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ58CE3/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ58CE3/TR13
TRIMMER 200 OHM 0.3W TH datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 2220 datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 164K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf