Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ6.5A-M3/5B
SMBJ6.5A-M3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ6.5A-M3/5B
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO-215AA
Datasheet Download
SMBJ6.5A-M3/5B.pdf
Availability of SMBJ6.5A-M3/5B
QUANTITY
SMBJ6.5A-M3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ6.5A-M3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ6.5A-M3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)53.6A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ6.5A-M3/5B
Related LinksSMBJ6.5, SMBJ6.5A-M3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ6.5A-M3/5B Details Description
Related parts for SMBJ6.5A-M3/5B
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 600CT/150CT datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMIT TRIG SC705 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf