Littelfuse SMBJ6.5CA-HRA
SMBJ6.5CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ6.5CA-HRA
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC
Datasheet Download
SMBJ6.5CA-HRA.pdf
Availability of SMBJ6.5CA-HRA
QUANTITY
SMBJ6.5CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ6.5CA-HRA
Internal Part NumberEIS-SMBJ6.5CA-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)53.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ6.5CA-HRA
Related LinksSMBJ6., SMBJ6.5CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMBJ6.5CA-HRA Details Description
Related parts for SMBJ6.5CA-HRA
CAP FILM 2200PF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
CONN RECEPT 15POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
IC SWIT PWM CM OVP UVLO HV TO220 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 3DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 53.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf