Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ6.5CHE3/52
SMBJ6.5CHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ6.5CHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMB
Datasheet Download
SMBJ6.5CHE3/52.pdf
Availability of SMBJ6.5CHE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ6.5CHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ6.5CHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ6.5CHE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)48.8A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ6.5CHE3/52
Related LinksSMBJ6.5, SMBJ6.5CHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ6.5CHE3/52 Details Description
Related parts for SMBJ6.5CHE3/52
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC VCXO 60.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN M12 8POS ANGLED SOCKET datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 11K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf