Micro Commercial Components (MCC) SMBJ60CA-TP
SMBJ60CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ60CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMB
Datasheet Download
SMBJ60CA-TP.pdf
Availability of SMBJ60CA-TP
QUANTITY
SMBJ60CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ60CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMBJ60CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.2A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ60CA-TP
Related LinksSMBJ6, SMBJ60CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMBJ60CA-TP Details Description
Related parts for SMBJ60CA-TP
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 152 I/O 240QFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf