Microsemi Commercial Components SMBJ60CE3/TR13
SMBJ60CE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ60CE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 107VC SMBJ
Datasheet Download
SMBJ60CE3/TR13.pdf
Availability of SMBJ60CE3/TR13
QUANTITY
SMBJ60CE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ60CE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ60CE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp107V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ60CE3/TR13
Related LinksSMBJ60C, SMBJ60CE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ60CE3/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ60CE3/TR13
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX HS 14SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 400MHZ 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT523F datasheet.pdf
CARD SHIELDS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf