Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ7.5A-M3/5B
SMBJ7.5A-M3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ7.5A-M3/5B
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO-215AA
Datasheet Download
SMBJ7.5A-M3/5B.pdf
Availability of SMBJ7.5A-M3/5B
QUANTITY
SMBJ7.5A-M3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ7.5A-M3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ7.5A-M3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.5A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ7.5A-M3/5B
Related LinksSMBJ7.5, SMBJ7.5A-M3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ7.5A-M3/5B Details Description
Related parts for SMBJ7.5A-M3/5B
CAP CER 1000PF 2KV NP0 1825 datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 60"L X 36"W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 31.6A 3 MOHM TH datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf