Littelfuse SMBJ7.5CA-HR
SMBJ7.5CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ7.5CA-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC
Datasheet Download
SMBJ7.5CA-HR.pdf
Availability of SMBJ7.5CA-HR
QUANTITY
SMBJ7.5CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ7.5CA-HR
Internal Part NumberEIS-SMBJ7.5CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ7.5CA-HR
Related LinksSMBJ7., SMBJ7.5CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
SMBJ7.5CA-HR Details Description
Related parts for SMBJ7.5CA-HR
CABLE CLAMP NATURAL 3/16" datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON datasheet.pdf
RES 225 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 220MA 8.4 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 294 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf