Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ7.5CAHE3/52
SMBJ7.5CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ7.5CAHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB
Datasheet Download
SMBJ7.5CAHE3/52.pdf
Availability of SMBJ7.5CAHE3/52
QUANTITY
SMBJ7.5CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ7.5CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ7.5CAHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.5A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ7.5CAHE3/52
Related LinksSMBJ7.5, SMBJ7.5CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ7.5CAHE3/52 Details Description
Related parts for SMBJ7.5CAHE3/52
PHOTOCELL 15K-60K OHM 7.2MM datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 2POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 68POS DUAL GOLD datasheet.pdf
HM2H07P115LF PCI SHROUD STYLE A datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V 1111 datasheet.pdf
TERMINAL JACK MALE 10-32 BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC GRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf