Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ7.5D-M3/I
SMBJ7.5D-M3/I picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ7.5D-M3/I
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.7VC DO214AA
Datasheet Download
SMBJ7.5D-M3/I.pdf
Availability of SMBJ7.5D-M3/I
QUANTITY
SMBJ7.5D-M3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ7.5D-M3/I
Internal Part NumberEIS-SMBJ7.5D-M3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.46V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)47.2A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ7.5D-M3/I
Related LinksSMBJ7., SMBJ7.5D-M3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ7.5D-M3/I Details Description
Related parts for SMBJ7.5D-M3/I
RES SMD 3.65M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 240V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE SKT datasheet.pdf
GROMMET 0.219" PVC BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf