Diodes Incorporated SMBJ70CA-13
SMBJ70CA-13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ70CA-13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB
Datasheet Download
SMBJ70CA-13.pdf
Availability of SMBJ70CA-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ70CA-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ70CA-13
Internal Part NumberEIS-SMBJ70CA-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ70CA-13
Related LinksSMBJ7, SMBJ70CA-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMBJ70CA-13 Details Description
Related parts for SMBJ70CA-13
IC REG LDO 0.75V 0.5A 6TDFN datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 30W D2PAK datasheet.pdf
SOCKET/SOLDER datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RISER,XG,AQUA,LC-SC datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 24POS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 295MA 1.3 OHM datasheet.pdf
LED 3MM GN/YW WHT DIFF BI-COLOR datasheet.pdf
FUSE ZCASE MEGA 32V 175A 1-PC CA datasheet.pdf