Diodes Incorporated SMBJ75A-13-F
SMBJ75A-13-F picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ75A-13-F
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB
Datasheet Download
SMBJ75A-13-F.pdf
Availability of SMBJ75A-13-F
QUANTITY
SMBJ75A-13-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ75A-13-F
Internal Part NumberEIS-SMBJ75A-13-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.9A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ75A-13-F
Related LinksSMBJ75, SMBJ75A-13-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMBJ75A-13-F Details Description
Related parts for SMBJ75A-13-F
RELAY SSR 5A 60VDC DC OUT SIP datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V 1411 datasheet.pdf
IC PROXIMITY DETECTOR 6-DFN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf