Littelfuse SMBJ75A-HR
SMBJ75A-HR picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ75A-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 121VC
Datasheet Download
SMBJ75A-HR.pdf
Availability of SMBJ75A-HR
QUANTITY
SMBJ75A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ75A-HR
Internal Part NumberEIS-SMBJ75A-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ75A-HR
Related LinksSMBJ7, SMBJ75A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
SMBJ75A-HR Details Description
Related parts for SMBJ75A-HR
TRANS PNP 65V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC RS232 3V5.5V DRVR ESD 20TSSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.91K OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf