Micro Commercial Components (MCC) SMBJ75A-TP
SMBJ75A-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ75A-TP
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB
Datasheet Download
SMBJ75A-TP.pdf
Availability of SMBJ75A-TP
QUANTITY
SMBJ75A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ75A-TP
Internal Part NumberEIS-SMBJ75A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.9A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ75A-TP
Related LinksSMBJ7, SMBJ75A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMBJ75A-TP Details Description
Related parts for SMBJ75A-TP
IDC CABLE - MKR10K/MC10G/MCG10K datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FERRITE CORE E 6.7UH N97 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
RES 82 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf