Littelfuse SMBJ75CA-HR
SMBJ75CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ75CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 121VC
Datasheet Download
SMBJ75CA-HR.pdf
Availability of SMBJ75CA-HR
QUANTITY
SMBJ75CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ75CA-HR
Internal Part NumberEIS-SMBJ75CA-HR
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ75CA-HR
Related LinksSMBJ7, SMBJ75CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
SMBJ75CA-HR Details Description
Related parts for SMBJ75CA-HR
CAP FILM 0.082UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT HM 176POS RT ANG 2MM datasheet.pdf
CONN HEADER 88POS TYPE FR VERT datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 350MW SOT23 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
DIODE ZENER 2A 62V DO35 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf