Microsemi Commercial Components SMBJ78AE3/TR13
SMBJ78AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ78AE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMBJ
Datasheet Download
SMBJ78AE3/TR13.pdf
Availability of SMBJ78AE3/TR13
QUANTITY
SMBJ78AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ78AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ78AE3/TR13
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.7A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ78AE3/TR13
Related LinksSMBJ78A, SMBJ78AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ78AE3/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ78AE3/TR13
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 4A TO-126 datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A SOT89 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
MICRO 9POS SKT 12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.42K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf