Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ8.5A-E3/52
SMBJ8.5A-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ8.5A-E3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB
Datasheet Download
SMBJ8.5A-E3/52.pdf
Availability of SMBJ8.5A-E3/52
QUANTITY
SMBJ8.5A-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ8.5A-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ8.5A-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.7A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ8.5A-E3/52
Related LinksSMBJ8.5, SMBJ8.5A-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ8.5A-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ8.5A-E3/52
IC OPAMP VFB 210MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MONITOR BATT LP SC70-5 datasheet.pdf
RES CERM WW 5W 2 OHM 5% VERT datasheet.pdf
PWR LED SOURCE 1W WM WHITE DIFF datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POTENTIOMETER LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 2.33A 63.7 MOHM datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1GSPS 64LFCSP datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf