Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ85CHE3/52
SMBJ85CHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ85CHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 151VC SMB
Datasheet Download
SMBJ85CHE3/52.pdf
Availability of SMBJ85CHE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ85CHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ85CHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ85CHE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp151V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ85CHE3/52
Related LinksSMBJ85, SMBJ85CHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ85CHE3/52 Details Description
Related parts for SMBJ85CHE3/52
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 26POS .100 R/A AU datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256BGA datasheet.pdf
RES 724K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
HD EJECT VT TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf