Fairchild Semiconductor SMBJ8V5A
SMBJ8V5A picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ8V5A
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB
Datasheet Download
SMBJ8V5A.pdf
Availability of SMBJ8V5A
QUANTITY
SMBJ8V5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ8V5A
Internal Part NumberEIS-SMBJ8V5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.7A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ8V5A
Related LinksSMBJ, SMBJ8V5A Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
SMBJ8V5A Details Description
Related parts for SMBJ8V5A
BATTERY PACK NICAD 7.2V 250MAH datasheet.pdf
TRANS 2NPN 65V 0.1A 6TSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 134 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf