Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ90CAHE3/52
SMBJ90CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ90CAHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMB
Datasheet Download
SMBJ90CAHE3/52.pdf
Availability of SMBJ90CAHE3/52
QUANTITY
SMBJ90CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ90CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ90CAHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.1A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ90CAHE3/52
Related LinksSMBJ90C, SMBJ90CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ90CAHE3/52 Details Description
Related parts for SMBJ90CAHE3/52
CONN HEADER 6POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
IC SOURCE DRIVER ARRAY HC 18SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 21UF 250V QC TERM datasheet.pdf
CONN DBL ROW SOCKETS 50POS AWG24 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CONV SOLAR PWR 48TSSOP datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
MOSFET N CH 650V 11A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf