Micro Commercial Components (MCC) SMBJP6KE24CA-TP
SMBJP6KE24CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMBJP6KE24CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMBJ
Datasheet Download
SMBJP6KE24CA-TP.pdf
Availability of SMBJP6KE24CA-TP
QUANTITY
SMBJP6KE24CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJP6KE24CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMBJP6KE24CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20.5V
Voltage - Breakdown (Min)22.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp33.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.4A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJP6KE24CA-TP
Related LinksSMBJP6K, SMBJP6KE24CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMBJP6KE24CA-TP Details Description
Related parts for SMBJP6KE24CA-TP
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
MOUNTING BUTTON 0.748 ACETAL WHT datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX5060 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf