ST SMC30J13CA
SMC30J13CA picture photo
Mfg. Part Number
SMC30J13CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC
Datasheet Download
SMC30J13CA.pdf
Availability of SMC30J13CA
QUANTITY
SMC30J13CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC30J13CA
Internal Part NumberEIS-SMC30J13CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSMC30J View All Specifications
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMC30J, TRANSIL™
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)140A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMC30J13CA
Related LinksSMC30, SMC30J13CA Datasheet, ST Distributor
SMC30J13CA Details Description
Related parts for SMC30J13CA
IC CTRLR HOTPLUG DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X6S 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 380MA 630 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf