ST SMC30J16CA
SMC30J16CA picture photo
Mfg. Part Number
SMC30J16CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Datasheet Download
SMC30J16CA.pdf
Availability of SMC30J16CA
QUANTITY
SMC30J16CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC30J16CA
Internal Part NumberEIS-SMC30J16CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSMC30J View All Specifications
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMC30J, TRANSIL™
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)115A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMC30J16CA
Related LinksSMC30, SMC30J16CA Datasheet, ST Distributor
SMC30J16CA Details Description
Related parts for SMC30J16CA
CONN DIN RECEPT 96POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf