ST SMC30J20CA
SMC30J20CA picture photo
Mfg. Part Number
SMC30J20CA
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Datasheet Download
SMC30J20CA.pdf
Availability of SMC30J20CA
QUANTITY
SMC30J20CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC30J20CA
Internal Part NumberEIS-SMC30J20CA
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)93A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMC30J20CA
Related LinksSMC30, SMC30J20CA Datasheet, ST Distributor
SMC30J20CA Details Description
Related parts for SMC30J20CA
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR 1CT:1CT/1CT:1CT 1.2/1.2MH datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 300MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CABLE TIE 18LB NATURAL 4" datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS datasheet.pdf