ST SMC30J26CA
SMC30J26CA picture photo
Mfg. Part Number
SMC30J26CA
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Datasheet Download
SMC30J26CA.pdf
Availability of SMC30J26CA
QUANTITY
SMC30J26CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC30J26CA
Internal Part NumberEIS-SMC30J26CA
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)71A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMC30J26CA
Related LinksSMC30, SMC30J26CA Datasheet, ST Distributor
SMC30J26CA Details Description
Related parts for SMC30J26CA
CONN PLUG 60POS TOP 4.5MM GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 2.5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 115VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf